• טל הדס

כאן כדי להישאר
מהו הדיוק הנדרש? מודדים יענו ככל הנראה "כמה שיותר"

עם רחפן RTK, מודדים ומטיסי רחפנים יכולים לצפות לדיוק מיקום ברמה סנטימטרית בכל טיסה. המערכת מאפשרת שיפור ניכר בהשוואה למדידת נתוני GPS ללא תיקון ויכולה לעזור להבטיח שיש לך את המידע המדויק שאתה צריך כדי לבצע את העבודה.


מה זה בדיוק RTK?


קינמטיקה בזמן אמת, או בקיצור RTK, היא טכניקה מיוחדת לאיתור אותות לוויינים שיכולה להפיק תוצאות מדויקות עד לסנטימטר, מה שהופך אותה לכלי רב ערך עבור מודדים ברחבי העולם. השיטה כוללת מדידת נתוני לוויינים אל מול תחנות קרקע לקבלת מיקום מדויק בזמן אמת.

(בתמונה: מפת פריסת רשת תחנות הבסיס של אטקס בישראל ודוגמא לתחנת בסיס. בכל אחד מהמיקומים, מוצבת תחנה בדומה לזו)

העקרונות המרכזיים של טכניקת ה RTK הם:


  • תחנת בסיס - תחנת הבסיס, הידועה גם כתחנת ייחוס, נשארת בנקודה מוגדרת על הקרקע, שבה מיקום ה-GPS שלה מושווה ללא הרף למיקום הדינאמי של הרחפן. כדי לעבוד כראוי, רחפן ה RTK חייב להישאר בקשר מתמיד עם תחנת הבסיס. לקוחות אטקס נהנים מרשת צפופה במיוחד (60 תחנות בסיס) המאפשרת גם חישוב של תחנות וירטואליות סמוכות (VRS) המבוססות על וקטורים קצרים.

  • מקלט/אנטנת RTK: מכשיר זה הוא חלק מחומרת הרחפן והוא קולט את אותות הלוויין ושולח אותם לקלטת/טאבלט.

  • קלטת/טאבלט - השלט הרחוק של הרחפן שלך שולח מיקום לשרת התיקונים ומקבל בחזרה הודעת תיקון המאפשרת לו להיות בקואורדינטות הנכונות.

  • לווין - נתוני לוויין הם חלק מרכזי בכל מערכת RTK. עם זאת, במקום פשוט להשתמש בנתוני מקלט הרחפן, המידע נבדק גם מול תחנת בסיס או רשת התחנות וכך נקבע דיוק המיקום.

יתרונות ה RTK


נתוני הRTK עדיפים בהרבה על ניווט לווייני בלבד מכיוון שניתן להשתמש בהם כדי לתקן אי דיוקים ואי התאמות, מה שמבטיח שהמידע הנקלט קרוב ככל האפשר למציאות. ישנם גורמים רבים שיכולים להטות קואורדינטות לוויינים. אלה נקראים 'עיכובים טרופוספריים'. מערכת הRTK מגשרת על הפערים הללו בזמן אמת ע"י אימות נתונים בהשוואה לתחנות הבסיס.

(בתמונה: מודול RTK המוטמע בתוך הרחפן)


היתרונות העיקריים של מערכת RTK כוללים:


דיוק משופר: זה היתרון המרכזי. בהשוואה לנתוני ניווט בלבד, מערכת ה RTK מציעה דיוק מיקום משופר בהרבה - בדרך כלל עד רמת סנטימטר.

תיקונים בזמן אמת : בעוד שטכנולוגיות התאמה אחרות כגון PPK מתקנות נתונים מוטים ומשלימות פערים לאחר השלמת הטיסה (Post Processing), תיקוני הRTK מתקנים שגיאות באופן אוטומטי בזמן אמת. המשמעות היא שהנתונים שאתה רואה במהלך הטיסה הם נתונים שאתה יכול לסמוך עליהם. מיקום המצלמה בעת החשיפה הוא מיקום אבסולוטי המשפר משמעותית את הדיוק של התוצר המחושב.

צורך מופחת בנקודות בקרה קרקעיות: נקודות בקרה קרקעיות (GCP) הן נקודות מוגדרות על הקרקע עם קואורדינטות ידועות שניתן להשתמש בהן כדי לעגן את נתוני ה-GPS. פריסה ומדידה של נקודות אלה גוזלות זמן רב. עם זאת, בעזרת הRTK, נתוני הביסוס הופכים את נקודות הבקרה הקרקעיות למיותרות ומאפשרים לך להשלים פרויקטים עם פחות טרחה משמעותית.


ההבדל בין רחפנים דומים עם ובלי RTK מדהים. במחקר אחד, DJI ו-Drone Deploy השוו את רחפן ה-Phantom 4 RTK וה-Phantom 4 Pro (מהדורה ללא מקלט RTK מובנה) על פני יותר מ-30 טיסות שונות עם מערכת נקודות בקרה לסקר בניין על הגג. התוצאות הראו שהרחפן התומך ב-RTK חישב טוב יותר את הדיוק האופקי והאנכי של הנקודות הנמדדות, כמו גם את הדיוק של המדידות הליניאריות.


מידע נוסף ניתן למצוא כאן