top of page
Abstract Lines

המשך קריאה

כאן כדי להישאר
מהו הדיוק הנדרש? מודדים יענו ככל הנראה "כמה שיותר"

עם רחפן RTK, מודדים ומטיסי רחפנים יכולים לצפות לדיוק מיקום ברמה סנטימטרית בכל טיסה. המערכת מאפשרת שיפור ניכר בהשוואה למדידת נתוני GPS ללא תיקון ויכולה לעזור להבטיח שיש לך את המידע המדויק שאתה צריך כדי לבצע את העבודה.


מה זה בדיוק RTK?


קינמטיקה בזמן אמת, או בקיצור RTK, היא טכניקה מיוחדת לאיתור אותות לוויינים שיכולה להפיק תוצאות מדויקות עד לסנטימטר, מה שהופך אותה לכלי רב ערך עבור מודדים ברחבי העולם. השיטה כוללת מדידת נתוני לוויינים אל מול תחנות קרקע לקבלת מיקום מדויק בזמן אמת.

(בתמונה: מפת פריסת רשת תחנות הבסיס של אטקס בישראל ודוגמא לתחנת בסיס. בכל אחד מהמיקומים, מוצבת תחנה בדומה לזו)

העקרונות המרכזיים של טכניקת ה RTK הם:


  • תחנת בסיס - תחנת הבסיס, הידועה גם כתחנת ייחוס, נשארת בנקודה מוגדרת על הקרקע, שבה מיקום ה-GPS שלה מושווה ללא הרף למיקום הדינאמי של הרחפן. כדי לעבוד כראוי, רחפן ה RTK חייב להישאר בקשר מתמיד עם תחנת הבסיס. לקוחות אטקס נהנים מרשת צפופה במיוחד (60 תחנות בסיס) המאפשרת גם חישוב של תחנות וירטואליות סמוכות (VRS) המבוססות על וקטורים קצרים.

  • מקלט/אנטנת RTK: מכשיר זה הוא חלק מחומרת הרחפן והוא קולט את אותות הלוויין ושולח אותם לקלטת/טאבלט.

  • קלטת/טאבלט - השלט הרחוק של הרחפן שלך שולח מיקום לשרת התיקונים ומקבל בחזרה הודעת תיקון המאפשרת לו להיות בקואורדינטות הנכונות.

  • לווין - נתוני לוויין הם חלק מרכזי בכל מערכת RTK. עם זאת, במקום פשוט להשתמש בנתוני מקלט הרחפן, המידע נבדק גם מול תחנת בסיס או רשת התחנות וכך נקבע דיוק המיקום.

יתרונות ה RTK


נתוני הRTK עדיפים בהרבה על ניווט לווייני בלבד מכיוון שניתן להשתמש בהם כדי לתקן אי דיוקים ואי התאמות, מה שמבטיח שהמידע הנקלט קרוב ככל האפשר למציאות. ישנם גורמים רבים שיכולים להטות קואורדינטות לוויינים. אלה נקראים 'עיכובים טרופוספריים'. מערכת הRTK מגשרת על הפערים הללו בזמן אמת ע"י אימות נתונים בהשוואה לתחנות הבסיס.

(בתמונה: מודול RTK המוטמע בתוך הרחפן)


היתרונות העיקריים של מערכת RTK כוללים:


דיוק משופר: זה היתרון המרכזי. בהשוואה לנתוני ניווט בלבד, מערכת ה RTK מציעה דיוק מיקום משופר בהרבה - בדרך כלל עד רמת סנטימטר.

תיקונים בזמן אמת : בעוד שטכנולוגיות התאמה אחרות כגון PPK מתקנות נתונים מוטים ומשלימות פערים לאחר השלמת הטיסה (Post Processing), תיקוני הRTK מתקנים שגיאות באופן אוטומטי בזמן אמת. המשמעות היא שהנתונים שאתה רואה במהלך הטיסה הם נתונים שאתה יכול לסמוך עליהם. מיקום המצלמה בעת החשיפה הוא מיקום אבסולוטי המשפר משמעותית את הדיוק של התוצר המחושב.

צורך מופחת בנקודות בקרה קרקעיות: נקודות בקרה קרקעיות (GCP) הן נקודות מוגדרות על הקרקע עם קואורדינטות ידועות שניתן להשתמש בהן כדי לעגן את נתוני ה-GPS. פריסה ומדידה של נקודות אלה גוזלות זמן רב. עם זאת, בעזרת הRTK, נתוני הביסוס הופכים את נקודות הבקרה הקרקעיות למיותרות ומאפשרים לך להשלים פרויקטים עם פחות טרחה משמעותית.


ההבדל בין רחפנים דומים עם ובלי RTK מדהים. במחקר אחד, DJI ו-Drone Deploy השוו את רחפן ה-Phantom 4 RTK וה-Phantom 4 Pro (מהדורה ללא מקלט RTK מובנה) על פני יותר מ-30 טיסות שונות עם מערכת נקודות בקרה לסקר בניין על הגג. התוצאות הראו שהרחפן התומך ב-RTK חישב טוב יותר את הדיוק האופקי והאנכי של הנקודות הנמדדות, כמו גם את הדיוק של המדידות הליניאריות.


מידע נוסף ניתן למצוא כאן


בעוד שטכנולוגיית RTK מייצגת צעד גדול קדימה משימוש בנתוני לווין בלבד (במיוחד אם הם לא מתוקנים עם נקודות בקרה קרקעיות), יש לה כמה מגבלות. לדוגמה, אם הרחפן שלך מאבד קשר עם הטאבלט או הלוויין, העברת הנתונים בזמן אמת לא תתאפשר. עבודות מסוימות, במיוחד ארוכות יותר בשטח מאתגר, מקשות או אפילו בלתי אפשריות לשמור על העברת נתונים יציבה.


כתוצאה מכך, מערכת ה-RTK אינה הדרך היחידה של מודדים ואנשי מקצוע אחרים המשתמשים ברחפנים לתקן קואורדינטות לווייניות ולהבטיח דיוק. שיטה נוספת היא קינמטיקה שלאחר עיבוד (Post Processing) , או בקיצור PPK. למרות שמדברים עליהם לעתים קרובות יחד, חשוב לציין שטכנולוגיית RTK ו-PPK למעשה שונות לחלוטין.


טכנולוגיית ה PPK דורשת את אותו ציוד כמו טכנולוגיית ה RTK אבל מופעלת בשיטות עבודה שונות לחלוטין. שלא כמו RTK, שיטת העבודה של הPPK פירושה שלא תדרשו תיקונים בזמן אמת. במקום זאת, מערכת הרחפן מאחסנת על גבי הרחפן מידע גולמי והחישובים שלאחר הטיסה משלבים הן את נתוני הטיסה והן את נתוני תחנות הבסיס ומייצרים תוצאות בתוכנת PPK במחשב. הנתונים נוצרים עם קואורדינטות תיוג גיאוגרפי מיחידת GPS מובנית. נתוני הביסוס נאספים באותו זמן בתחנת בסיס או ברשת התחנות ולאחר השלמת הטיסה ניתן לחשב את המיקום המדויק על ידי מיזוג הנתונים שנאספו ברחפן ונתוני הבקרה שמורדים מרשת תחנות בסיס או מתחנת בסיס.


למרות שלא מקבלים את הנוחות של תיקונים תוך כדי תנועה, מערכת PPK דורשת פחות שידורים ולכן יכולה לבצע את העבודה גם עם קליטת אות רשת לקויה או חסימות אחרות. כדי למקסם את הפוטנציאל ולכסות את המגבלות של כל שיטה, פתרונות רחפנים רבים מהשורה הראשונה משתמשים בטכנולוגיות RTK ו- PPK כדי להבטיח את המיקום המדויק ביותר האפשרי. לקוחות יכולים להשתמש בשרותי הרשת של חברת אטקס (Etkes Net) על מנת לקבל קבצי RINEX ולבצע חישובים שלאחר הטיסה בכל מקרה שבו לא ניתן היה לעבוד ב RTK.


לצורך עיבוד הנתונים והכנת תוצרי מיפוי חברתנו ממליצה על שימוש בתוכנת AGISOFT ובתוכנות עיבוד מאוחר כגון LEICA INFINITY או CGO המאפשרות עיבוד מאוחר של נתוני GPS.


אם אתם מחפשים פתרון יעיל וכלכלי לרחפן RTK בוודאי תרצו רחפן מבית DJI. מערכות ה-RTK שלו משתמשות במודול המותקן על הרחפן ויכולת להשתמש בנותני ניווט מרשת תחנות או מתחנת בסיס.


הדגמים המובילים של DJI RTK כוללים:

רחפן המדידה המושלם ברמת המתחיל. הודות למודול ה-RTK שלו, רחפן זה מציע דיוק מיקום אופקי של 1 ס"מ + 1 מילימטר לכל קילומטר מרחק שבין הרחפן לתחנות הבסיס המתקנות אותו. דיוק גובה של 1.5 ס"מ + 1 מילימטר לכל קילומטר ודיוק אופקי מוחלט של מודלים פוטוגרמטריים בטווח של 5 ס"מ. הרחפן מאחסן גם נתוני תצפית לוויינים (Raw Data), שישמשו עבור PPK.
ברוכים הבאים לעתיד הרחפנים המסחריים. ה-Matrice 300 RTK כולל מערכת RTK מתקדמת וכולל חיישנים לזיהוי מכשולים בשישה כיוונים. יכולת חיבור של מתעדים (מערכות צילום וסריקה שונות) וזמן טיסה מקסימלי של עד 55 דקות (בתלוי במשקל המתעד המורכב עליו) סוללות הניתנות להחלפה וטמפרטורת הפעלה רחבת טווח, ותקבלו רחפן המוכן לכל משימה.


אנו בחברת בני אלי אטקס, שכללנו את מערך התיקונים שלנו והוספנו MountPoint מיוחד מסוג DR-VRS. השימוש באופציה זו מתגבר על בעיות בתקשורת שבין המערכת לאינטרנט ומשפרת משמעותית את סנכרון התוצאות בזכות תקשורת מוגברת ומתואמת עם הרחפן באוויר.


למידע נוסף על הפתרונות השונים שלנו, בקרו באתר הבית שלנו


חזור >
bottom of page