• בני אלי אטקס מכשירי מדידה והנדסה

התשובות לכל השאלות בנושא סורק הלייזר הנייד - GeoSLAM


עבור חלק מן הלקוחות, הקפיצה מכלי מדידה "מסורתיים", כמו

סורק נייח, למכשירים ניידים הינה קפיצה גדולה.

פה נענה על חלק מן השאלות

הנפוצות ביותר על מיפוי הלייזר הנייד של חברת GeoSLAM העולמית.

"תמיד חשבתי שסורקים צריכים להיות נייחים בשביל לסרוק, איך עובד הסורק הנייד של GeoSLAM?"

באופן מסורתי, סורקים היו חייבים להיות נייחים, אך כיום השוק נוטה לכיוון של פתרונות מיפוי ניידים בשל המהירות והגיוון אותם הם מציעים.


נתוני מדידה מדויקים תלויים בכך שיודעים היכן בדיוק נמצא הסורק ב x, y ו z בכל זמן נתון. ניתן לפתור זאת בסביבות חיצוניות בעזרת טכנולוגית GPS ו IMU המשולבים לתוך המערכת. אך בסביבות פנים, כאשר ה GPS אינו זמין, המיפוי הוכח כקשה מאוד- עד עכשיו.


ה (SLAM (Simultaneous Localisation And Mapping של GeoSLAM פותר את הבעיה על ידי חישוב מדויק של מסלול התנועה של החיישן בזמן אמת ובו זמנית מייצר ענן נקודות תלת מימדי בדיוק גבוהה.


אלגוריתם SLAM משתמש במידע שנאסף מהחיישנים (לרוב LIDAR או תמונות) כדי לחשב את מיקום המכשיר והמפה שמסביבו. לכן הוא בונה ומעדכן מפה של סביבה לא ידועה באופן אפקטיבי ובו זמנית עוקב אחר מיקום המכשיר.


בכל כמה שניות, הסורק מחשב את הנתונים שנאספו בכמה השניות האחרונות, ומחבר מאפיינים דומים יחדיו. SLAM מאפשר לחיישן נייד לדעת היכן הוא נמצא בכל זמן נתון גם בלי GPS, כך שכל סריקה מתבצעת ממקור ידוע וכשהסריקות מתחברות, הן יוצרות ענן נקודות מדויק ביותר.


משמע מכך שהסורק יכול לזוז במהירות של 3 מטרים בשנייה (10 ק"מ בשעה) לכל כיוון ואוריינטציה ועדיין ללכוד ענן נקודות מדויק.

"אם החיישן זז עד כמה מדויקות יהיו התוצאות?"

ישנם שני אלמנטים שיש לשקול בעניין הדיוק- דיוק יחסי ודיוק מוחלט. הדיוק היחסי של הלייזר בסורק הינו +/- 15 מ"מ, משמע שהמדידה בתוך אזור מקומי, כמו חדר (בטווח 30 מטר מהסורק) יהיה בסדר גודל שכזה. מאחר והסורק ברגע זה זז, אנו גם צריכים לקחת בחשבון את הדיוק שבו ניתן למקם את הסורק כדי לבסס את הדיוק המוחלט של תוצאת המדידה.


זה תלוי ב SLAM ולכן התוצאות ישתנו בהתאם לסוג הסביבה ולאורך הסריקה שנערכה. בדרך כלל, בסביבה הבנויה, שבה יש הרבה גאומטריה, אנו יכולים לצפות לדיוק מוחלט של 1-3 ס"מ במשך 10 דקות של סריקה.

"עד כמה הסריקה באמת מהירה ואיך זה יכול לשפר את הפרודוקטיביות שלי?"

מהירות הסריקה תלויה במורכבות האתר, אך לרוב מהירות הסריקה היא מהירות ההליכה שלך. צעד דרך אזור הסריקה שלך והמכשיר יסרוק יותר מ 43,000 נקודות בשנייה. לדוגמא, ניתן למפות מבנה בעל 3 קומות תוך 30 דקות בלבד, או 10,000 מטר מרובע תוך פחות משעה. סריקת חללים פתוחים וגדולים, כמו מחסנים, יהיו מהירים יותר מאשר מבנים מרובי חדרים וקומות. בעזרת הסורק הידני זמן הסריקה מתקצר משמעותית ולקוחות מעידים שהם מצליחים ליצור תכניות מבנה מהר יותר פי עשר מאשר עם ציוד סריקה רגיל.

חניון מכוניות זה, בעל 7 קומות, נסרק בשלמותו תוך פחות משעה!

"האם ניתן להתקין את המכשיר על כלי רכב או רחפן?"

בפנים, בחוץ, באור יום או בחושך, סורק הלייזר הקל משקל, נייד וקל לשימוש יכול להתאים לכל סביבה בכל סוג תעשייה ויעיל במיוחד במבנים מסובכים או חללים סג