top of page
Abstract Lines

המשך קריאה

התשובות לכל השאלות בנושא סורק הלייזר הנייד - GeoSLAM


עבור חלק מן הלקוחות, הקפיצה מכלי מדידה "מסורתיים", כמו סורק נייח, למכשירים ניידים הינה קפיצה גדולה.

פה נענה על חלק מן השאלות הנפוצות ביותר על מיפוי הלייזר הנייד של חברת GeoSLAM העולמית.


"תמיד חשבתי שסורקים צריכים להיות נייחים בשביל לסרוק, איך עובד הסורק הנייד של GeoSLAM?"

באופן מסורתי, סורקים היו חייבים להיות נייחים, אך כיום השוק נוטה לכיוון של פתרונות מיפוי ניידים בשל המהירות והגיוון אותם הם מציעים.


נתוני מדידה מדויקים תלויים בכך שיודעים היכן בדיוק נמצא הסורק ב x, y ו z בכל זמן נתון. ניתן לפתור זאת בסביבות חיצוניות בעזרת טכנולוגית GPS ו IMU המשולבים לתוך המערכת. אך בסביבות פנים, כאשר ה GPS אינו זמין, המיפוי הוכח כקשה מאוד- עד עכשיו.


ה SLAM (Simultaneous Localisation And Mapping) של GeoSLAM פותר את הבעיה על ידי חישוב מדויק של מסלול התנועה של החיישן בזמן אמת ובו זמנית מייצר ענן נקודות תלת מימדי בדיוק גבוהה.


אלגוריתם SLAM משתמש במידע שנאסף מהחיישנים (לרוב LiDAR או תמונות) כדי לחשב את מיקום המכשיר והמפה שמסביבו. לכן הוא בונה ומעדכן מפה של סביבה לא ידועה באופן אפקטיבי ובו זמנית עוקב אחר מיקום המכשיר.


בכל כמה שניות, הסורק מחשב את הנתונים שנאספו בכמה השניות האחרונות, ומחבר מאפיינים דומים יחדיו. SLAM מאפשר לחיישן נייד לדעת היכן הוא נמצא בכל זמן נתון גם בלי GPS, כך שכל סריקה מתבצעת ממקור ידוע וכשהסריקות מתחברות, הן יוצרות ענן נקודות מדויק ביותר.


משמע מכך שהסורק יכול לזוז במהירות של 3 מטרים בשנייה (10 ק"מ בשעה) לכל כיוון ואוריינטציה ועדיין ללכוד ענן נקודות מדויק.

"אם החיישן זז עד כמה מדויקות יהיו התוצאות?"

ישנם שני אלמנטים שיש לשקול בעניין הדיוק- דיוק יחסי ודיוק מוחלט. הדיוק היחסי של הלייזר בסורק הינו +/- 15 מ"מ, משמע שהמדידה בתוך אזור מקומי, כמו חדר (בטווח 30 מטר מהסורק) יהיה בסדר גודל שכזה. מאחר והסורק ברגע זה זז, אנו גם צריכים לקחת בחשבון את הדיוק שבו ניתן למקם את הסורק כדי לבסס את הדיוק המוחלט של תוצאת המדידה.


זה תלוי ב SLAM ולכן התוצאות ישתנו בהתאם לסוג הסביבה ולאורך הסריקה שנערכה. בדרך כלל, בסביבה הבנויה, שבה יש הרבה גאומטריה, אנו יכולים לצפות לדיוק מוחלט של 1-3 ס"מ במשך 10 דקות של סריקה.

"עד כמה הסריקה באמת מהירה ואיך זה יכול לשפר את הפרודוקטיביות שלי?"

מהירות הסריקה תלויה במורכבות האתר, אך לרוב מהירות הסריקה היא מהירות ההליכה שלך. צעד דרך אזור הסריקה שלך והמכשיר יסרוק יותר מ 43,000 נקודות בשנייה. לדוגמא, ניתן למפות מבנה בעל 3 קומות תוך 30 דקות בלבד, או 10,000 מטר מרובע תוך פחות משעה. סריקת חללים פתוחים וגדולים, כמו מחסנים, יהיו מהירים יותר מאשר מבנים מרובי חדרים וקומות. בעזרת הסורק הידני זמן הסריקה מתקצר משמעותית ולקוחות מעידים שהם מצליחים ליצור תכניות מבנה מהר יותר פי עשר מאשר עם ציוד סריקה רגיל.

חניון מכוניות זה, בעל 7 קומות, נסרק בשלמותו תוך פחות משעה!

"האם ניתן להתקין את המכשיר על כלי רכב או רחפן?"

בפנים, בחוץ, באור יום או בחושך, סורק הלייזר הקל משקל, נייד וקל לשימוש יכול להתאים לכל סביבה בכל סוג תעשייה ויעיל במיוחד במבנים מסובכים או חללים סגורים. תושבות גמישות ואפשרויות פריסה מאפשרות לסורק לפעול תוך כדי הליכה, על רחפן או כלי רכב או אפילו מחובר למוט או כבל. משקלו רק 3.5 ק"ג, יכול לשמש לסריקה מהירה של סביבה בעלת קומות מרובות מבלי צורך לסחוב או לתמרן ערכה כבדה. דירוג ההגנה IP64 (הגנה מפני מים ואבק) של הסורק מאפשרת לו לפעול גם בסביבות קשות או מסוכנות.


תוך דקות תוכל לבנות מודל תלת מימדי בדיוק גבוה של פנים המבנה או סביבות סגורות (מנהרות, מכרות, תחנות כוח), כמו כן חללים מסובכים אליהם קשה להגיע ואין בהם קליטת GPS (כגון תחנות תת קרקעיות, מערות, הרי עפר, מכרות ויערות). הטכנולוגיה הזו אפילו פותחת אפשרות לסרוק מקומות שלרוב אין גישה אליהם לחברי צוות הסריקה, כמו מקומות מסוכנים או בעלי פני שטח מסוכנים.


"עד כמה קל לתפעל את המכשיר? האם אני צריך להיות מודד בשביל לעבוד איתו?"

התשובה היא לא! אתה לא צריך להיות מודד, כל אחד יכול לתפעל את הסורק. בעבר, יצירת מודלים תלת מימדיים היה נחלתם של מודדים מומחים, אך כעת מהנדסים ואנשי מקצוע גיאודזיים כמו מנהלי מתקנים ואדריכלים מחפשים דרכים מהירות ומדויקות ליצור מודלים תלת מימדיים. הסורק של GeoSLAM עוצב לשימוש ללא הכשרה מקיפה, כלומר אפשר פשוט להתחיל לעבוד ולחסוך זמן הכנות נוסף להדרכת אנשי צוות שאינם מכירים את הטכנולוגיה. התפעול פשוט ואיסוף הנתונים קל ומהיר, איפה שאפשר ללכת אפשר לסרוק!


לדוגמא, באתר בניה, מנהל האתר יכול לבצע סריקות שבועיות על ידי הליכה באתר ולהעלות את ענן הנקודות למיקום מרכזי ולהשוות בין הבנוי בפועל לבין התוכניות המקוריות לשם בקרת איכות ומעקב. תוכנת GeoSLAM, המבוססת על אלגוריתם SLAM המוביל בתעשייה, משמשת לרגיסטרציה אוטומטית של נתונים ויוצרת ענן נקודות תלת מימדי. כעת זה לא רק מהיר, אלא גם קל מאוד, להוציא תכניות בניין מענן הנקודות ללא שום צורך בהדרכה, כך שזה מתאים גם למשתמשים חדשים וגם למומחים מנוסים. מודדים מומחים בענן נקודות ימצאו את התהליך קל בצורה יוצאת מן הכלל ויוכלו להשתמש בו לסריקות באיכות גבוהה מאוד."מהו הטווח של הסורק הידני?"


הטווח של סורק הלייזר של GeoSLAM הינו 30 מטרים למדידות פנים ו 20 מטר למדידות חוץ. אך מאחר ומפעיל הסורק ממשיך להתקדם בחלל, הטווח המעשי אינו מוגבל. מכך, אתר גדול יכול להיסרק הרבה יותר מהר מאשר עם סורק נייח בעל טווח קבוע של סריקה.


טווח איננו בעיה – חללים גדולים פנימיים או חיצוניים יכולים להיסרק בקלות תוך כדי הליכה.

"איך זה יכול להתאים לרצף העבודה שלי?"

כל ייצוא הנתונים עומד בסטנדרט התעשייה ולכן אם הנך עובד כבר עם תוכנת ענן נקודות, תוכל להמשיך לעבוד דרכה. ניתן לבחור ממגוון אפשרויות ייצוא (כולל LAS, PLY ו e57) כדי לאפשר שילוב טוב יותר עם תוכנת עיבוד של צד שלישי. הנתונים מותאמים לכל תוכנות ה CAD המובילות.


אם אינך מומחה בענן נקודות, התוכנה של GeoSLAM הינה מהירה וקלה לשימוש להפקת פריסה בסיסית וחקירת נתונים. אם יש לך צורך בעבודה עם ניתוח נתונים מורכבים, כולל מודל BIM, חישוב נפחים או יישומי GIS, ניתן להמליץ על תוכנות צד שלישי.


"אני כבר משתמש בסורק לייזר, איך הסורק הנייד של GeoSLAM יכול להתאים לי?"

רבים מן הלקוחות משתמשים בסורק הלייזר הקיים שלהם ובסורק הנייד של GeoSLAM זה לצד זה מאחר והטכנולוגיות יכולות להשלים אחת את השנייה היטב. למשל, ניתן להשתמש בסורק לייזר לסריקה חיצונית של חזיתות מבנים או שטחים גדולים ופתוחים ובסורק הלייזר הנייד של GeoSLAM לסריקות פנים. את הנתונים משני הסורקים ניתן לשלב בקלות ומהם לבנות מודל תלת מימדי שלם. הצירוף חוסך זמן ועלויות מן הפרויקט, בעיקר באתרים מסובכים בהם חדרים רבים. למשל, בבתי חולים ואוניברסיטאות, עבודה עם סורק נייח יכולה לקחת חודשים, בעוד סורק נייד יכול למפות את כל האתר תוך ימים או אפילו שעות. עם הטכנולוגיה של GeoSLAM, לקוחות מגישים מודל BIM הרבה יותר מהר מן המצופה ובמקרים מסוימים אפילו חוסכים שבועות או אפילו חודשים של מאמץ.

טכנולוגיות משלימות- נתוני הסריקה הפנימית עם ZEB-REVO משולב עם נתוני סריקה מסורק חיצוני כמו לדוגמא במבנה עתיק זה."הטכנולוגיה הזו נשמעת עתידנית, האם היא מוכחת?"

לחלוטין. ל GeoSLAM מאות לקוחות מכל העולם ורבים מהם הינם לקוחות חוזרים שהרחיבו את עסקיהם עם מספר סורקים. הלקוחות כוללים חברות מדידה והנדסה גדולות, חברות בנייה, אדריכלים, מנהלי מתקנים, יערנים, מכרות ואפילו חברות לוגיסטיקה. בשל ריבוי היישומים, רבים מן הלקוחות גילו שהם יכולים להרחיב את טווח העיסוק שלהם ע"י לקיחת פרויקטים שאחרת היו לוקחים יותר מדי זמן או קשים מדי לביצוע עם סורק אחר.


פרטים נוספים על GeoSLAM Zeb-Revo RT


טיפים ומדריך עבודה עם GeoSLAM Zeb-Revo RTיש לכם שאלות שלא נענו כאן? רוצים לשמוע פרטים נוספים? צרו איתנו קשר!

ג'ודי סולטאן - 052-4323507Comments


חזור >
bottom of page