• ג'ודי סולטן

המדריך המקצועי שיחסוך לך זמן ומאמץ- הטסת רחפן לצורכי מיפוי


המדריך נכתב כהשלמה לקורס הטסה וההדרכה הניתנת ללקוחותינו וכדי לעזור ללקוחותינו להצליח ולהגיע לתוצרים הטובים ביותר ובאיכות הטובה ביותר.

כאן תוכלו למצוא הדרכה מפורטת, טיפים שימושיים ודרכי עבודה נכונה.

מדריך זה נכתב כהמלצה בלבד ועל אחריות המודד לעבוד לפי חוקי הטסת רחפן בישראל.

לנוחיותכם מצורפת מפת האזורים האסורים- לחץ כאן.

חוקי הטסת רחפן בישראל ניתן למצוא באתר רת"א- לחץ כאן

 

בדיקות לפני הטסה

לפני השימוש ברחפן להטסה מומלץ להפעיל את האפליקציה הרשמית עבור אותו סוג רחפן. לרחפן מסוג phantom 4/ phantom 4 pro קיימת אפליקציה DJI GO 4.

הנח את הרחפן בנקודת ההמראה עם הפנים (העדשה של המצלמה) נגד כיוון הרוח, הפעל אותו ואת הקונטרולר שלו כאשר הוא מחובר לטאבלט או לטלפון חכם. הפעל את האפליקציה, אם צריך בחר את סוג הרחפן ולחץ על חיבור (connect).

בדוק שאין הודעות שגיאה, עדכון שצריך לעשות לרחפן או כיול מצפן. כאשר הכל תקין בדוק שהמצלמה מחוברת ואיכות התמונה מוגדרת כהכי גבוהה ושיש קליטת לוויינים מספיק טובה (בין 9 ל-20).

מדי פעם יש לבדוק את מצב הסוללות מתוך האפליקציה הרשמית. ברחפן של DJI הסוללה מורכבת מ-4 תאים שונים. עם הזמן הסוללה נחלשת וחשוב לבדוק שהסוללה שומרת על שוויון בין התאים השונים בסוללה. כאשר ההפרש בין התאים עולה על 0.1 צריך להחליף סוללה, היא לא תקינה יותר וזה עלול לפגוע בתפקוד הרחפן.

אפליקציות לתכנון טיסה

למה להשתמש באפליקציה?

התוצר המבוקש הינו מודל תלת מימדי של האזור המצולם. תלת מימד מתקבל מתמונות דו-מימדיות כאשר יש בין שתי תמונות חפיפה. לכן אנו רוצים לקבל רצף של תמונות שביניהן יש חפיפות. האפליקציות מאפשרות להגדיר את פרמטרי הטיסה וקבלת תוצרים בצורה אוטומטית ואולטימטיבית.

תהליך הגדרת תכנון טיסה:

  1. הרשם- יצירת חשבון עם כתובת דוא"ל וסיסמא.

  2. הגדרות כלליות (settings)- הגדר יחידות במטר, סוג הרחפן המוטס והמצלמה, הגדר את חזרת הרחפן לנקודה ההתחלה בסוף הטיסה, האחוז הנמוך ביותר של הסוללה בה החרפן חוזר להחלפת סוללה.

  3. תכנון טיסה- בחר את סוג התוצאה- (2D map (orthophoto או טיסה אלכסונית (circular-3D map). באפליקציות השונות יכולות להיות יותר אופציות אבל שתי אפשרויות אלה מכסות את כל מה שמודד צריך. 2d map מתאים לפרויקטים של יצירת אורטופוטו, מפות מצביות, קווי גובה וחישובי כמויות. טיסת אלכסונית מתאימה לפרויקטים תלת מימדיים, כלומר חזיתות, גשרים, פרויקטים הדורשים דיוק גבוה

  4. הגדרות הטיסה והשטח הרצוי-

  • גובה הטיסה – הגובה מוגדר ביחס לנקודת המראת הרחפן. הבחירה צריכה להיות בהתאם לחוק (יש גובה מינימלי ומקסימלי), לאובייקטים גבוהים בשטח המצולם (אנטנות, בניינים, עמודים וקווי חשמל), לדיוק הרצוי (שתלוי גם ברזולוציה וסוג המצלמה) ובהפרשי גובה הקיימים באזורים השונים בשטח המצולם.

במקרה וקיים הפרש גובה גדול (אזור הררי) יש להתחיל להטיס מהנקודה הגבוהה ביותר. אם השטח גדול והפרש הגובה גדול (סביבות 30 מטר), הרחפן יצלם בהתחלה מגובה 50 מטר ובהמשך מגובה 80 מטר ויגרום לדיוק התוצאה להיות מאוד שונה מאזור לאזור בטיסה. כדי להימנע מכך ניתן לחלק את השטח למספר שטחים קטנים יותר. בכל טיסה התחל מהנקודה הגבוהה ביותר ושמור על אזור חופף בין הטיסות כמו באיורים 1 ו 2:

  • בחירת השטח- ניתן לבחור על ידי הגדלת המלבן הקיים על מפת הרקע או ע"י לחיצה ליצירת הפוליגון החוסם. מפת רקע יכולה להיות מפת גוגל (נוח להגדרת עבודה על כבישים או מחלפים), או לחלופין, ניתן להשתמש במפת לוויין כדי לבחור שטח אחר (למרות שלא תמיד מעודכן לפי מה שקיים בשטח כיום).

  • כיוון הטיסה וחפיפה בין התמונות- כיוון הטיסה צריך להיות בהתאם לשטח המצולם, כך שהקווים המקבילים יהיו לכיוון האורך הגדול ביותר (ראה איור 3). ישנן אפליקציות בהן לא ניתן לבחור ידנית והבחירה מתבצעת באופן אוטומטי לפי השיטה היעילה ביותר (DatuFly Professional) וישנן תוכנות בהן צריך לסובב את הקווים (pix4dcapture).

הגדרת חפיפת התמונות הינה באחוזים, קיימת חפיפה אורכית, לאורך קווי הטיסה וחפיפה צדדית, בין הקווים המקבילים. החפיפה היא אחוז של שטח המופיע בשתי תמונות עוקבות או שכנות בצד (איור 4).

החפיפה האורכית צריכה להיות בין 70% ל-85% וחפיפה צדדית צריכה להיות בין 60% ל-75%. כאשר מצלמים באזורים הרריים עדיף חפיפה גבוהה, ככל שהשטח שטוח יותר, ניתן להוריד את האחוזים אך לא לרדת מתחת ל-70% באורך ו-60% בצדדים.