• בני אלי אטקס

2019 – אז מה היה לנו השנה?

שנת 2019 הייתה שנת שיא בפעילות החברה. בימים אלה של סוף השנה אנו עורכים בחברה סיכום של הפעילויות, המגמות, והתחומים החדשים בהם אנו עוסקים, ומגבשים את החזון שלנו להמשך הדרך ולעשור החדש שאנו ניצבים בפתחו.

בעשור החולף, העולם כולו חווה מציאות רווית שינויים באופן כללי, ובפרט בקצב ההתפתחות הטכנולוגית והאינטיליגנציה המלאכותית.

לצד ההזדמנויות הרבות מתפתחים גם אתגרים, המחייבים את כולנו להתאים את עצמנו לשינויים המתרחשים בשוק, הן מבחינת הטכנולוגיה והן מבחינת הצרכים המשתנים ביכולות אנושיות.

אצלנו בישראל לדוגמה, אנו בעיצומה של תקופת פיתוח תשתיות מואצת, אשר ניכרת בכל מקום בארץ ומשפיעה באופן ישיר על הענף כולו, וכן עלינו ועל ציבור הלקוחות שלנו.

השנה בוצעו בארץ פרויקטים לאומיים בתחום הרכבות, הנמלים, התשתיות והתחבורה.

כתוצאה מכך טכנולוגיות חדשות למדידות בסביבת מסילה- לניטור, למנהור, ולמידול תלת מימדי, הופכות להיות דבר שבשגרה.

מרבית לקוחותינו מתחום זה מדווחים על החוסר בכוח אדם מקצועי ועל הצורך במציאת עובדים מיומנים בכדי לתת מענה לדרישות השוק.

צורך זה הביא אותנו לפעול במספר מישורים מתוך גישה שעלינו למצוא פתרונות יצירתיים ויעילים לדרישות השוק.

מי שעוקב אחר הפעילות והחידושים שאנו מפרסמים, נחשף לטכנולוגיות חדשות שהטמענו במהלך השנה האחרונה:

חיזקנו את הקשר עם יצרנים המיוצגים על ידינו מזה שנים- מערכות המסילה של AMBERG שסופקו לעבודות הרכבת, מערכות סריקה ניידות ומוטסות של חברת GeoSLAM, מערכות סריקה נייחות מדייקות של LEICA, מערכות בתחום הניטור כולל תחנות אוטומטיות, GPS, וחיישני הניטור האלחוטיים של חברת SENCEIVE (שעשויים לשנות באופן משמעותי את פני עולם הניטור), ועשרות מערכות מוטסות ותוכנות הדמייה אשר סופקו על ידינו לעשרות משרדי מדידה בישראל.

בנוסף יצרנו לאחרונה שיתוף פעולה חדש עם חברת evatronix העוסקת בreverse engineering, תחום קטן יחסית בארץ שעתיד לצבור תאוצה בשנים הקרובות.

השירות שהחברה נדרשת לתת היום הוא מגוון ומורכב, וכולל יכולות הנדסיות ואחרות (וכולל הרבה מגע אנושי).

אנו מלווים כיום עשרות לקוחות שעושים את צעדיהם הראשונים בעבודה עם מודלים תלת ממדיים וענני נקודות, ומסייעים ללקוחות בהטמעת טכנולוגיות חדשות במשרדיהם.

כדי לסייע ללקוחותינו בהגדלת בסיס הידע ביצענו פעולות רבות-

השתתפות והנגשת ידע ותוכן במספר כנסים, ימי עיון ותערוכות, תרגמנו חומרים לעברית, הנגשנו מידע וסמינרים מקוונים, למדנו, החכמנו, התעניינו בתחומים המשיקים ועושים שימוש בשנים האחרונות בעולם המדידות (תחבורה חכמה, נדלן, אבטחה..) וליווינו לקוחות בפרוייקטים מיוחדים עליהם דיווחנו בהרחבה.

אנו פונים היום לשווקים רבים ומגוונים, ונמשיך במגמה זו גם בשנה הבאה.

בשנים האחרונות, מלבד הפעילות השוטפת של אטקס בייבוא וייצוג חברות, נושא הפיתוח הופך להיות חלק משמעותי בפעילותנו.

לאחר שטבענו מושג חדש בעולם הגיאודזיה G.A.A.S (Geodesy As A Servise), וזכינו בתמיכת הרשות לחדשנות, המשכנו ופיתחנו את פלטפורמת GeoGENIE בכדי שהיא תהיה פתוחה לעולם ותתחבר למגוון רחב של מכשירי מדידה שונים. מתוך צורך לתת מענה למגוון של לקוחות וצרכים פיתחנו מוצרים ברמות שונות, תוך מתן דגש על איכות טובה.

ב2020 אנו צפויים להשיק את הדור החדש של המערכת.

בדומה לענפים רבים אחרים, גם בענף שלנו, חברות מובילות ברחבי העולם בונות מערכות חכמות שיכולות החשיבה שלהן מתחקות אחר המוח האנושי. על אף החשש מפני הקידמה, בחרנו שלא להישאר מאחור, ולהציע מוצר ישראלי פורץ דרך.

לכולנו נוח לדבוק בשיטות המסורתיות, הטובות והמוכרות, אותן למדנו ביסודיות ולפיהן אנו עובדים כבר שנים רבות. אך המציאות מספרת, שאם לא נתאים את עצמנו לקצב החדש של העולם, בו עבודה שנמשכה על פני ימים ושבועות, יכולה להתבצע תוך שעות ספורות, ורישומים ודוחות שנערכו ונכתבו ידנית, יכולים היום להיות מופקים אוטומטית, עם הזמן זה פשוט לא יהיה מספיק.

גם בנושא הרשת, לא שקדנו על שמרינו, והמשכנו להשקיע ולפתח את רשת התחנות ואת השירותים הנלווים המסופקים באמצעות הרשת.

אנו גאים לספר שכיום אנו מפעילים 60 תחנות פיזיות, ועוד 10 תחנות נוספות המשמשות לניטור עבור לקוחות ספציפיים. אנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם המרכז למיפוי ישראל, ומשוכנעים שהמאמצים הרבים הנעשים יחד יהיו לטובת שיפור השירות ללקוחותינו בשנים הבאות.

הפעולות והצעדים שנקטנו ב2019 הביאו אותנו לשיא חדש, וזו ההזדמנות שלנו להודות לכם, ציבור הלקוחות, על האמון שאתם נותנים בנו, אין אנו לוקחים זאת כמובן מאליו. אנו רוצים שתצליחו בענף ושתמשיכו להתקדם, ונכונים ללוות אתכם בכל אתגר ולמצוא עבורכם פתרון לכל בעיה מקצועית.