• בני אלי אטקס

השתלבותנו בתחום התחבורה החכמה

חברת אטקס גאה לקחת חלק בסדרת ניסויים ברכבים אוטונומיים כחלק מפרוייקט Ashdod Smart Mobility Living Lab. הפרוייקט מהווה חלק מהתוכנית הלאומית לקידום תחבורה חכמה ועוסק בשימוש במרחב האורבני לטובת טכנולוגיית תחבורה חכמה. מטרת הפרויקט היא להגביר את הבטיחות בכבישים ולעודד את השימוש בתחבורה ציבורית שיתופית. אשדוד נבחרה ע"י משרד התחבורה כעיר פיילוט לתוכנית. הפרוייקט כולל תכנון מחדש של קווי התחבורה בעיר, לצד הקמת תחנות חכמות, שילוב סנסורים, מצלמות ומיפוי דיגיטלי תלת ממדי של רחובות העיר.

כרגע הפרוייקט נמצא בשלב הניסויים ברכבים האוטונומיים, עליו נבחרה לפקח לקוחתנו חברת BWR (רובוטיקה כחול לבן) הפועלת כזרוע המבצעת של עיריית אשדוד בכל הנוגע לעיר החכמה, רכבים אוטונומיים וטכנולוגיות תחבורה חכמות. השירות ניתן לחברה על ידינו באמצעות מערכת GeoGenie שפותחה בשנים האחרונות באטקס, ובה ביצענו התאמות במיוחד עבור הפרוייקט. החברה מפקחת על הניסוי שבוחן את הרכבים האוטונומיים לפני עלייתם על הכביש.

הניסוי נערך בצומת מרומזר ומרכזי באזור התעשייה הצפוני באשדוד. במהלך הניסוי בחנה החברה את מערכת Eye-NetTM במספר תרחישים וביצעה אינטגרציה למערכת החכמה של חברת NoTraffic המותקנת בצומת. מטרת הניסוי היא שילוב טכנולוגיות חדשניות המיועדות לערים חכמות, ליצירת ערוץ תקשורת אמין בין משתמשי דרך ותשתיות דרך חכמות, על מנת להגן על רכבים והולכי רגל מפני תאונות דרכים בזמן אמת.


בשלב הראשון, שני כלי רכב נעו אחד לכיוון השני בזווית

של 90 מעלות ללא קשר עין ישיר ביניהם, כאשר אחד מהם מתפרץ במהירות לצומת באור אדום, בתרחיש המדמה התנגשות. תרחיש נוסף דימה תאונה בין כלי רכב להולך רגל המתפרץ לכביש. בשלב השני, נבחנו תרחישים דומים לאלה שנבחנו בשלב הראשון, אולם הפעם רק אחד מהרכבים המעורבים בכל תרחיש היה מחובר למערכת Eye-NetTM. במהלך הניסויים, המידע זרם בזמן אמת אל מרכז הבקרה באתר הניסוי והציג את מיקומי האירועים על גבי מפה, זמני התרחשותם, וכן סיווג הגורמים המעורבים..

טכנולוגיית GeoGenie משמשת את BWR בניסוי לשימושים הבאים-

  1. קליטה ומיפוי של כל האלמנטים הפיזיים באתר הניסוי בדיוקים גבוהים (תמרורים, כבישים, מדרכות, מעברי חצייה ועצמים שונים בדרך...)

  2. התוויה של סימונים במרחקים קבועים לצורך מדידת תכונות שונות של הרכב ושל המערכות החכמות (כגון מרחק עצירה, מרחק גילוי של עצמים שונים סביבו ועוד...)

  3. שליטה ובקרה בניסוי עצמו הכולל מספר רב של רכבים. ניתן לראות על המסך את כל הרכבים המשתתפים בניסוי, את שם המשתמש שלהם, ואת מצב הRTK בכל רגע. ההוראות לרכבים ניתנות על פי תוכנית ניסוי קבועה אשר נשלטת ומתופעלת באמצעות אפליקצית GeoGenie שהותאמה במיוחד לצורך זה- ניתן לצפות על המסך בתנועת הרכבים ובמיקומם המדוייק באתר הניסוי.

  4. הקלטה התנועה של כל הרכבים מוקלטת במלואה בקצב של 20 הרץ (20 פעמים בשניה) בכדי לנתח את תוצאות הניסוי בדיוק גבוה.


זהו פרוייקט נוסף מיני רבים שבוצע באמצעות

פלטפורמת GeoGenie.

אנו ממשיכים לגלות עוד ועוד תחומים בהם מתעורר צורך במדידות מדוייקות וגאים לספק לגופים שונים ומגוונים פתרון מקצועי, יעיל ונוח לשימוש.

גם לכם יש פרוייקט המצריך פתרונות מדידה ייחודיים ומדוייקים?

מוזמנים לפנות אלינו ויחד נמצא לכם את פתרון המדידה המתאים ביותר!