• בני אלי אטקס

מערכת G.A.A.S GeoGenie זכתה בתמיכת הרשות לחדשנות


בשנים האחרונות פותחה באטקס טכנולוגיה ששמה G.A.A.S: Gnss As A Service

הפלטפורמה הטכנולוגית אשר פותחה בשנים האחרונות נקראת GeoGenie

במסגרת שיתוף פעולה בין ממשלת ישראל לעיריית שנחאי זכינו לאחרונה לתמיכה של מליוני שקלים מהרשות לחדשנות (לשעבר "המדען הראשי"), להמשך המחקר והפיתוח של הטכנולוגיה.

העולם,ובמיוחד הענפים במשק המשלבים טכנולוגיה, צועדים לעידן חדש. הקדמה מגיעה היום גם אלינו, אנשי המדידות ודורשת מאתנו שינוי בחשיבה, ושכלול בתפיסת המקצוע ע"י עצמנו.

GEOGENIE, בעזרת יכולותיה המגוונות, הופכת עבורנו את תהליך המדידה ליעיל, חסכוני, נוח, מאורגן ומדויק יותר מאי פעם, תוך הכלת תנאי בקרה מחמירים למניעת שגיאות ושימוש בכלים וחומרים דיגיטאליים מקוונים אשר זמינים למודד הן מתוצרי מדידה קודמים (של אזור העבודה), והן מבסיסי נתונים ארציים (ממ"ג ואורתופוטו).

מודדים שישכילו לעבוד עם טכנולוגיית הG.A.A.S יוכלו לעבוד על פרויקטים רבים במקביל, לנהל את כוח העבודה שלהם בקלות מרחוק, ואפילו ללוות ולכוון את לקוחות פוטנציאליים בתהליכים המצריכים מדידה כיועצי גיאודזיה מקצועיים מבלי להימצא בפועל בשטח העבודה.

הרעיון לפיתוח מערכת G.A.A.S נולד מתוך הצורך לתת מענה לצורת העבודה המודרנית. כיום מודדים מוסמכים לא בהכרח נמצאים בשטח בשלב איסוף הנתונים, ולא מבצעים את המדידות בפועל. מערכת G.A.A.S תאפשר למנהל המקצועי שליטה ובקרה על תהליכי האיסוף שמתבצעים תחת אחריותו, ותייעל באופן משמעותי את תהליך הכנת התוצרים הסופיים הנדרשים שנעשים ברובם במשרד לאחר החזרה מן השטח.

פלטפורמת G.A.A.S מיועדת למודדים מקצועיים אשר משתמשים כיום בקלטות/טרמינלים יעודיים הנמכרים עם מכשירי המדידה. המערכת למעשה מהווה גשר בין שני עולמות מקבילים: עולם ה- GIS ועולם התיב"ם ההנדסי, שעד היום לא נפגשו בצורה ישירה. GEOGENIE למעשה יצרה שפה אחת, בה שני העולמות האלה יכולים לתקשר זה עם זה ללא צורך בתרגום ותיווך.

בעזרת המערכת, מודד יוכל לאסוף מידע נוסף (חוץ מן המדידה הטופוגרפית עצמה) לארגונים אשר עד היום הוא היה ממודר מהם או שהיה צורך בהמרות מפורמט אוטוקאד (אשר לו כידוע מגבלות של כמות מידע נוסף אותו ניתן לשייך לישות), כך שלארגונים לא יהיה עוד צורך להמיר את תוצרי המודד למפרטי GIS, מאחר והמודד עצמו יוכל לספק להם מפרטים מלאים, וזאת ללא דרישה של ידע מוקדם בתחום הGIS מהמודד, שבהפעלה פשוטה ביותר יביא לתוצאות מקצועיות.

המערכת נתפרת אישית לפי צרכי המודד בכל פרוייקט, ומאפשרת להגדיר את דיוקי המדידה הנדרשים, ואת כל האינפורמציה שיש לחייב את האנשים בשטח להזין על מנת לשמור נקודה בשרטוט.

היתרונות של מדידה בעזרת GEOGENIE-G.A.A.S

עבודה בתקינה מקובלת: איסוף נתונים בשדה תוך הכנסה מידית של המידע לשכבות המתאימות לפי המפרט הנדרש (מבנה אחיד לתוכנית, ממ"ג או אחר) וביצוע של שרטוט בשטח על גבי פלטפורמת מיפוי ניידת ונוחה. אין צורך לתרגם את נתוני המדידה לשפת הקודים במפרטים, זה נעשה אוטומטית ומונע טעויות. (ניתן למיין את האובייקטים הנמדדים בפרויקט לפי קטגוריות מותאמות אישית).

שיתוף פעולה מרחוק בזמן אמת: השלמות סופיות של התוצר אפשריות לביצוע מידי ומקביל עם סיום תהליך האיסוף בשדה ואף במקביל לו, צוות השדה והשרטט במשרד יכולים לצפות ולעדכן את המפה בו-זמנית, ולקבל משוב זה מזה בזמן אמת. הפלטפורמה מאפשרת לצוות של מספר מודדים לבצע מיפוי יחד על אותו פרויקט בו זמנית, ותוך כדי השרטוט מתהווה אל מול כל המשתמשים. מניעת שגיאות הנובעות מ"טלפון שבור".

אופציה לביצוע מדידה מרחוק: יש לך אופציה "ללחוץ על הכפתור" ולבצע את המדידה מהמשרד, כאשר איש השטח שלך צריך רק ללכת עם המוט מנקודה לנקודה לפי ההכוונה של המודד.

בקרה של מודד מוסמך מרחוק: הפלטפורמה מאפשרת תקשורת "ללא מילים" בין המודד המוסמך האחראי לצוותים השונים במשרד ובשטח- צפייה בצוותים בזמן אמת ויכולת להכווין אותם לאלמנטים אשר נשכחו או לא נמדדו בצורה מיטבית. ניתן לעקוב בקלות אחר יום העבודה ולמדוד את התפוקות של כל צוות וצוות בזמן אמת.

שילוב אוטומטי בין GPS לטוטאל סטיישן: יותר אין צורך לחבר את הטוטאל סטיישן לרשת. הפתרון אוטומטי, בעזרת GPS, וכל הקואורדינטות נמדדות בקלות ובמהירות. התוכנה יודעת לבצע בדיקה עצמית ולוודא שאין שגיאה במיקום התחנה ושיש התאמה בין הGPS לטוטאל סטיישן. ניתן לשלוט בטוטאל סטיישן מרחוק.

אופציית שרטוט אוטומטי: לדוגמה במדידת שטח סגור, לאחר מדידה של מספר נקודות התוכנה תזהה את השטח, תחבר את הנקודות בקו ותבקש שתגדיר את מהות השטח שנמדד.

איסוף נתונים מסודר: כל יישות שמכילה גיאומטריה של קוו או פוליגון נבנית מנקודות אשר בנוסף למאפיין מתוך נוהל מבא"ת תכיל גם שם של היישות הקווית/פוליגונלית ומספר פנימי אשר מונה את מספר נקודות השבר אשר הקוו/פוליגון מכיל.

ניתוח מידע ובקרה על איסוף הנתונים: כל נקודה בשטח תקבל באמצעות תיבת גלילה את המאפיין מתוך נוהל של מפרט מבא"ת או כל נוהל של מפרט אחר הקיים היום בעולם. כתוצאה מכך כל הנתונים האחרים אשר מאפיינים את אותה נקודה יכנסו באופן אוטומטי.

שילוב מידע קיים, ועבודה על רקעים שונים: הפלטפורמה מאפשרת שילוב מידע ממקורות שונים ענני נקודות, מיפוי קודם, פוטוגרמטריה, ומדידות שדה. ניתן להוסיף לשרטוט רקע של שכבות אורתופוטו שונות, מיפויים קודמים, תוכניות בינוי ערים, ועוד ועוד...

קביעת רמת פילוס מוט מרחוק: באפשרות המודד להגדיר מהמשרד את רמת הפילוס הרצויה (למשל 1°), לא תתבצע מדידה מחוץ לטווח הפילוס הנדרש.

התאמה אישית: האינמפורמציה שיש להזין לשרטוט ולדו"חות תקבע על ידך, ותותאם לך אישית בעת ההטמעה. בהמשך תוכל לבצע התאמות ושינויים בעצמך.

צ'אט פעיל: נותן אפשרות לצוות להתכתב, לשלוח בקשות, שאלות, תזכורות והוראות.

שמירה על תקנות המדידה הכוללות:

-אפשרויות מתקדמות של ביצוע חישובי ביקורת על ידי שימוש בנקודות ביקורת ובכלי ביקורת מגוונים הכוללים עיבוד מאוחר.

-ביקורת התאמה למיפוי קודם, מתאפשרת תוך כדי ביצוע המדידה ובנוסף הכפפת זמן שהות על מדידה ודיוק הנקודה המדודה כפונקציה של סוג הישות הנמדדת, ללא התערבות המודד בשטח ובאופן אוטומטי לחלוטין (נעשה כפונקציה של נוהל מבא"ת או נוהלים לאומיים אחרים, ניתן לשינוי מן המשרד על ידי המודד האחראי)

יישומי GIS: אין צורך לבצע המרת תיב"ם תכנוני לפלטפורמה הגיאוגרפית מכיוון שכל השרטוט מבוצע בפלטפורמה הגיאוגרפית במפרט השכבות והבלוקים הרצוי. הטכנולוגיה תאפשר את הכנסת ציבור המודדים לעולם האיסוף למערכות GIS כולל בסיסי נתונים מורכבים של ארגונים ממשלתיים ואחרים ללא שום ידע מוקדם ב- GIS.

עדכונים ברשת: כל עדכון בתהליך, בתוכנה, בבסיס הנתונים מתבצע דרך האינטרנט – אין צורך להביא את הציוד לטובת ביצוע עדכונים ושינויים.

תמיכה מרחוק: מאחר שמדובר במערכת מקוונת הרי שניתן לתת תמיכה מפורטת דרך האינטרנט גם תוך ארגונית וגם מצד מנהל המערכת והספק. לנו באטקס יש אפשרות להיכנס ולצפות בשרטוטים ובדו"חות של הפרויקט, כך שנוכל לעזור, לתמוך וללוות את הפרויקט מרחוק בהתאם לצרכים שלכם.

יצירת ארכיון: כחלק מן השימוש במערכת יווצר ארכיון אשר מאפשר תשאול נוח וידידותי של כל העבודות אשר נעשות מעכשיו והלאה. במידה ורוצים להכניס עבודות ישנות יותר לארכיון הדבר ניתן במאמץ פנים ארגוני סביר (אין צורך לערב מומחים חיצוניים לבנית הארכיון כך שההוצאה על בנית הארכיון תחת בקרה ושליטה)

דוגמאות לשימושים שכבר נעשו במערכת:

-חשיפה ארכאולוגית של העיר התחתית בבית שמש (עבודה ארכיאולגית בשילוב מדידות מדויקות והתייחסות לקואורדינטה בה נמצא כל ממצא באתר)

-הקמת תחנת הכוח הטרמו-אלקטרית באשלים (המופעלת באמצעות עשרות אלפי מראות שהוצבו בעזרת GEOGENIE ומכוונות כולן את קרני השמש לנקודה ספציפית)

-יצרנים ומתקינים של דשא סינטטי ושל רשתות צל( שצריכים לדעת את גודל השטח כדי לחשב את כמות הדשא/ גודל הרשת, ואת המחיר)

-תכנון והקמה של גני שעשועים.

כאן תוכלו למצוא מידע נוסף על המערכת.

חושבים שהמערכת יכולה לקדם אתכם?

מתלבטים האם היא יכולה לעזור לכם בפרויקט הבא?

רוצים פרטים נוספים?

מוזמנים ליצור איתנו קשר!

דור ילון, מפתח GeoGenie:

050-4447070

Dor@etkes.com

מאמרים אחרונים
ארכיון
תגיות
הישארו מעודכנים
  • Facebook Basic Square
צרו איתנו קשר
מאמרים נוספים בנושא

בקרו אותנו בחנות ואולם התצוגה

השדרה 1, מושב צופית

צרו קשר:

info@etkes.com

טלפון: 09-7415043

פקס: 09-7415097

לערוץ היוטיוב שלנו