מערכת G.A.A.S GeoGenie זכתה בתמיכת הרשות לחדשנות

 

 

בשנים האחרונות פותחה באטקס טכנולוגיה ששמה G.A.A.S: Gnss AA Service

 

הפלטפורמה הטכנולוגית אשר פותחה בשנים האחרונות נקראת GeoGenie

 

במסגרת שיתוף פעולה בין ממשלת ישראל לעיריית שנחאי זכינו לאחרונה לתמיכה של מליוני שקלים מהרשות לחדשנות (לשעבר "המדען הראשי"), להמשך המחקר והפיתוח של הטכנולוגיה.

 

 

 

 

 

 

 

 

העולם,ובמיוחד הענפים במשק המשלבים טכנולוגיה, צועדים לעידן חדש. הקדמה מגיעה היום גם אלינו, אנשי המדידות ודורשת מאתנו שינוי בחשיבה, ושכלול בתפיסת המקצוע ע"י עצמנו.

 

GEOGENIE, בעזרת יכולותיה המגוונות, הופכת עבורנו את תהליך המדידה ליעיל, חסכוני, נוח, מאורגן ומדויק יותר מאי פעם, תוך הכלת תנאי בקרה מחמירים למניעת שגיאות ושימוש בכלים וחומרים דיגיטאליים מקוונים אשר זמינים למודד הן מתוצרי מדידה קודמים (של אזור העבודה), והן מבסיסי נתונים ארציים (ממ"ג ואורתופוטו).

 

מודדים שישכילו לעבוד עם טכנולוגיית הG.A.A.S יוכלו לעבוד על פרויקטים רבים במקביל, לנהל את כוח העבודה שלהם בקלות מרחוק, ואפילו ללוות ולכוון את לקוחות פוטנציאליים בתהליכים המצריכים מדידה כיועצי גיאודזיה מקצועיים מבלי להימצא בפועל בשטח העבודה.

 

הרעיון לפיתוח מערכת G.A.A.S נולד מתוך הצורך לתת מענה לצורת העבודה המודרנית. כיום מודדים מוסמכים לא בהכרח נמצאים בשטח בשלב איסוף הנתונים, ולא מבצעים את המדידות בפועל. מערכת G.A.A.S תאפשר למנהל המקצועי שליטה ובקרה על תהליכי האיסוף שמתבצעים תחת אחריותו, ותייעל באופן משמעותי את תהליך הכנת התוצרים הסופיים הנדרשים שנעשים ברובם במשרד לאחר החזרה מן השטח.

 

פלטפורמת G.A.A.S מיועדת למודדים מקצועיים אשר משתמשים כיום בקלטות/טרמינלים יעודיים הנמכרים עם מכשירי המדידה. המערכת למעשה מהווה גשר בין שני עולמות מקבילים: עולם ה- GIS ועולם התיב"ם ההנדסי, שעד היום לא נפגשו בצורה ישירה. GEOGENIE למעשה יצרה שפה אחת, בה שני העולמות האלה יכולים לתקשר זה עם זה ללא צורך בתרגום ותיווך.

 

בעזרת המערכת, מודד יוכל לאסוף מידע נוסף (חוץ מן המדידה הטופוגרפית עצמה) לארגונים אשר עד היום הוא היה ממודר מהם או שהיה צורך בהמרות מפורמט אוטוקאד (אשר לו כידוע מגבלות של כמות מידע נוסף אותו ניתן לשייך לישות), כך שלארגונים לא יהיה עוד צורך להמיר את תוצרי המודד למפרטי GIS, מאחר והמודד עצמו יוכל לספק להם מפרטים מלאים, וזאת ללא דרישה של ידע מוקדם בתחום הGIS מהמודד, שבהפעלה פשוטה ביותר יביא לתוצאות מקצועיות.

 

המערכת נתפרת אישית לפי צרכי המודד בכל פרוייקט, ומאפשרת להגדיר את דיוקי המדידה הנדרשים, ואת כל האינפורמציה שיש לחייב את האנשים בשטח להזין על מנת לשמור נקודה בשרטוט.

 

היתרונות של מדידה בעזרת GEOGENIE-G.A.A.S

 

עבודה בתקינה מקובלת: איסוף נתונים בשדה תוך הכנסה מידית של המידע לשכבות המתאימות לפי המפרט הנדרש (מבנה אחיד לתוכנית, ממ"ג או אחר) וביצוע של שרטוט בשטח על גבי פלטפורמת מיפוי ניידת ונוחה. אין צורך לתרגם את נתוני המדידה לשפת הקודים במפרטים, זה נעשה אוטומטית ומונע טעויות. (ניתן למיין את האובייקטים הנמדדים בפרויקט לפי קטגוריות מותאמות אישית).

 

שיתוף פעולה מרחוק בזמן אמת: השלמות סופיות של התוצר אפשריות לביצוע מידי ומקביל עם סיום תהליך האיסוף בשדה ואף במקביל לו, צוות השדה והשרטט במשרד יכולים לצפות ולעדכן את המפה בו-זמנית, ולקבל משוב זה מזה בזמן אמת. הפלטפורמה מאפשרת לצוות של מספר מודדים לבצע מיפוי יחד על אותו פרויקט בו זמנית, ותוך כדי השרטוט מתהווה אל מול כל המשתמשים. מניעת שגיאות הנובעות מ"טלפון שבור".

 

אופציה לביצוע מדידה מרחוק: יש לך אופציה "ללחוץ על הכפתור" ולבצע את המדידה מהמשרד, כאשר איש השטח שלך צריך רק ללכת עם המוט מנקודה לנקודה לפי ההכוונה של המודד.

 

בקרה של מודד מוסמך מרחוק: הפלטפורמה מאפשרת תקשורת "ללא מילים" בין המודד המוסמך האחראי לצוותים השונים במשרד ובשטח- צפייה בצוותים בזמן אמת ויכולת להכווין אותם לאלמנטים אשר נשכחו או לא נמדדו בצורה מיטבית. ניתן לעקוב בקלות אחר יום העבודה ולמדוד את התפוקות של כל צוות וצוות בזמן אמת.

 

שילוב אוטומטי בין GPS לטוטאל סטיישן: יותר אין צורך לחבר את הטוטאל סטיישן לרשת. הפתרון אוטומטי, בעזרת GPS, וכל הקואורדינטות נמדדות בקלות ובמהירות. התוכנה יודעת לבצע בדיקה עצמית ולוודא שאין שגיאה במיקום התחנה ושיש התאמה בין הGPS לטוטאל סטיישן. ניתן לשלוט בטוטאל סטיישן מרחוק.

 

אופציית שרטוט אוטומטי: לדוגמה במדידת שטח סגור, לאחר מדידה של מספר נקודות התוכנה תזהה את השטח, תחבר את הנקודות בקו ותבקש שתגדיר את מהות השטח שנמדד.

 

איסוף נתונים מסודר: כל יישות שמכילה גיאומטריה של קוו או פוליגון נבנית מנקודות אשר בנוסף למאפיין מתוך נוהל מבא"ת תכיל גם שם של היישות הקווית/פוליגונלית ומספר פנימי אשר מונה את מספר נקודות השבר אשר הקוו/פוליגון מכיל.

 

ניתוח מידע ובקרה על איסוף הנתונים: כל נקודה בשטח תקבל באמצעות תיבת גלילה את המאפיין מתוך נוהל של מפרט מבא"ת או כל נוהל של מפרט אחר הקיים היום בעולם. כתוצאה מכך כל הנתונים האחרים אשר מאפיינים את אותה נקודה יכנסו באופן או