• בני אלי אטקס

עבודה עם טוטאל סטיישן

מאמר זה מספק מידע על יסודות המדידה בעזרת טוטאל סטיישן ועל המשימות היומיומיות החשובות בהן עסוקים המודדים ומשתמשים אחרים.

מתחילים ומקצוענים בתחומי מדידות, הנדסה האזרחית, אדריכלות, ובתחומים רבים אחרים יוכלו למצוא תשובות לשאלות שלהם :

  • מה הם המאפיינים של הטוטאל סטיישן?

  • מה עליי לוודא במהלך עבודה עם טוטאל סטיישן?

  • מהי ההשפעה של שגיאה במכשיר וכיצד לזהות, לקבוע, ולמנוע טעויות כאלה?

  • כיצד אוכל לבצע משימות מדידה פשוטות?

משימות מדידה רבות- חישוב של שטח או נפחים, האיסוף, הבדיקה, והסימון של נקודות או ההעברה של גבהים- יכולות להתבצע באופן אוטומטי באמצעות אפליקציות יישום מובנות.

עם כמעט 200 שנים של ניסיון בפיתוח וייצור מכשירי מדידה חברת Leica Geosystems מספקת מגוון רחב של מוצרים ופתרונות חדשניים למשימות מדידה.

אנו מייבאים מגון רחב של מכשירי מדידה עליהם תוכלו לקבל מידע נוסף בלשונית המוצרים באתר, את חלקם ניתן לרכוש בחנות הווירטואלית שלנו בלחיצת כפתור, ממש כאן.

מקווים שתמצאו מאמר זה שימושי ומעשיר!

ההסברים בחוברת זו תורגמו מחוברת הדרכה של חברת LEICA GEOSYSTEMS.

הטוטאל סטיישן

הטוטאל סטיישן משמש בכל המקרים- לצורך מיקום או גובה הנקודות, או לצורך נקודות שצריכות להיקבע.

הטוטאל סטיישן מכיל מכשיר למדידת זוויות הכולל טלסקופ שנע אופקית ואנכית (טיאודוליט) עם מד מרחק מובנה, ויכול למדוד זוויות ומרחקים במקביל.

היום, בכל מערכות הטוטאל סטיישן האלקטרוניות יש מד מרחק אופטו-אלקטרוני (EDM) ומד זווית אלקטרוני.

הצירים האופקיים והאנכיים המקודדים נסרקים אוטומטית, וכך הזוויות והמרחקים מוצגים דיגיטלית. המרחקים האופקיים, הפרשי הגובה, והמרחק המרחבי- הגובה מעל פני הים (קואורדינטה) כולם מחושבים אוטומטית ונמדדים בהתאם למידע שנשמר.

מכשירי הטוטאל סטיישן של LEICA מגיעים עם תוכנה המאפשרת לבצע את רוב המדידות בקלות , במהירות וביעילות. השימוש החשוב ביותר בתוכנה זו יוצג מאוחר יותר במסמך זה.

מדידת מרחק ללא רפלקטור (מחזיר אור)

רוב מכשירי הטוטאל סטיישן של LEICA, כוללים בנוסף על המדידה באמצעות אות אינפרא אדום ופריזמה, גם מד מרחק לייזר שלא דורש רפלקטור. אפשר לבחור ולהחליף בין שתי האפשרויות.

למדידת המרחק ללא רפלקטור יתרון רב בנקודות שיש קושי בגישה אליהן או אין גישה בכלל. למשל במדידת פני בניינים, כשממקמים צינורות, וכשמודדים מבעד לגדרות.

ציר הלייזר האדום המשותף שניתן לראותו גם מתאים לסימון מטרות בעבודות מנהור או עבודות פנים.

כיוון אוטומטי למטרה

מכשירי טוטאל סטיישן רבים של LEICAמצוידים במערכת כיוון אוטומטית למטרה. בעיקר במכשירים אוטומטיים או רובוטיים זה עוזר להתמקד במטרה בקלות ובמהירות. מספיק לכוון את הטלסקופ בערך לכיוון המטרה ואז בלחיצת כפתור המכשיר מתכוונן במדויק למרכזה תוך שמירה על ערכי זווית ומרחק מדויקים, והערכים יישמרו.

הטכנולוגיה הזו מאפשרת מדידה אוטומטית לחלוטין. ניתן לכוון את מערכת הכיוון האוטומטי למצב של מטרה נעה, שניתן לעקוב אחריה ולבצע מדידות. כך שאחרי שמבססים את המגע הראשוני עם המטרה המכשיר ננעל עליה ומאתר אותה.

יתרונות:

מהירות מדידה בשילוב מדידה רצופה ועבודה עצמאית של מודד ללא עוזר