top of page
Abstract Lines

המשך קריאה

כיצד להשתמש בטכנולוגיית Reality Capture לאורך כל שלבי הפרויקט?

תעשיית הבנייה מכירה את האתגרים של ניהול פרויקטים מורכבים, לוחות זמנים קפדניים ותקציבים תובעניים. עם זאת, התעשייה הייתה עדה לשינוי טרנספורמטיבי בשימוש בטכנולוגיית Reality Capture בשנים האחרונות. גישה חדשנית זו משלבת פתרונות חומרה ותוכנה שנועדו לחולל מהפכה בשלבים שונים של תהליכי עבודת הבנייה. זה מאפשר למודדים לספק מידע מדויק יותר מהר יותר, וליצור תנאי קבלת החלטות טובים יותר לפני, במהלך ואחרי הבנייה. בכתבה זו אנו חוקרים את ההשפעה המשמעותית של טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר לאורך חמישה שלבים של פרויקט בנייה, מתכנון ועד תחזוקה.

המשותף לכל השלבים הוא כיצד טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר יכולה להגדיל את הרווחים עבור המודדים. ריאלטי קאפצ'ר קלה יותר לשימוש ומהירה יותר להצבה מאשר ציוד מסורתי, מה שמפחית את השעות הנדרשות באתר. יתרון זה גם מאפשר להקטין את גודל הצוותים הדרושים לביצוע המדידות מכיוון שרוב חומרת הריאליטי קאפצ'ר מתאימה לפעולה של אדם אחד. האזור הנמדד באותה מסגרת הזמן גדול בהרבה, דבר המשפר את היעילות.

שימוש בטכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר פירושה שמודדים יכולים למדוד נתונים מרחביים תלת מימדיים ממרחק. והכי חשוב, יש לכך יתרונות בטיחותיים בכך שטכנולוגיה זו מאפשרת למודד למדוד אתר מסוכן ממקום של בטיחות. ובכל זאת, זה יכול גם לחסוך כסף במניעת הצורך במדידה נוספת מחוץ לשעות העבודה באתר. על ידי שילוב היתרונות הללו, טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר יכולה להגדיל את מספר הפרויקטים שמודד יכול לקחת על עצמו.


מובייל מאפינג או סריקה יבשתית נייחת?

ישנם שני סוגים של חומרת ריאליטי קאפצ'ר: מובייל מאפינג באמצעות סורקי לייזר ניידים הסורקים תוך כדי תנועה או לחילופין סורקי לייזר נייחים המורכבים על חצובה. בהתאם לדרישות, לשני הסוגים יש שימושים שונים ומשלימים בשלבים השונים של תהליכי הבנייה. סריקה ניידת יעילה יותר לכיסוי שטח גדול, תוך כדי שמתקיימת בו פשרה מסוימת ביחס לדיוק האבסולוטי של האובייקטים הנמדדים. בשלבי התכנון הראשוני ניתן לומר שהתוצר שהתקבל ממובייל מאפינג יספק את הצרכים הללו אולם השימוש בסורק נייח מהווה השלמה של פרטים מדויקים יותר לגבי אובייקט מסוים.

עבור פרויקטים של בניית כבישים, למשל, המהירות והנוחות של סריקה ניידת הופכות אותו לפתרון מצוין, כאשר היתרונות הללו באים לידי ביטוי ככל שהמרחקים ארוכים יותר. סורק נייח מתאים יותר כאשר אתם צריכים דיוק של מילימטר.

בכתבה זו אנו נותנים דוגמאות כיצד ניתן להשתמש במוצרים ופתרונות שונים בשלבי הבנייה השונים, אולם אין זה חד משמעי! במציאות, ניתן להשתמש באותם פתרונות עבור עבודות שונות בכל שלב ואנחנו תמיד מקבלים השראה מלראות כיצד הלקוחות שלנו משתמשים בטכנולוגיה בדרכים חדשניות כדי לפתור את האתגרים הספציפיים שלהם.

1.      חשיפת תנאי האתר

ידע מדויק של תוואי האתר חיוני בפרויקטי בנייה לפני שניתן יהיה לפתח תשתית מעל הקרקע או בתוכה. לפני הבנייה עצמה יש לבצע חישובים עבור התכנון עצמו והלוגיסטיקה. טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר כגון סריקת לייזר 3D או פוטוגרמטריה, מאפשרת לאנשי מקצוע בתחום הבנייה לקבל נתונים  מפורטים ומדויקים ביותר של הסביבה הקיימת.

נתונים אלה משמשים בסיס לתכנון פרויקטים, לוגיסטיקה וחישובים לפני בנייה. על ידי הפחתת ניחושים וייצוג מדויק של תוואי האתר, טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר ממזערת שגיאות, מפחיתה עבודות חוזרות יקרות ומשפרת את תהליכי קבלת ההחלטות. ריאליטי קאפצ'ר מאפשרת לאנשי מקצוע להימנע מאי ודאות לגבי תנאי האתר בין כל הצדדים העובדים בפרויקט בנייה. זה יוצר 'אמת אחת': ייצוג הוליסטי של המציאות, שניתן לחלוק אותו עם כל בעלי העניין, תוך הימנעות מחוסר עקביות בין תוכניות פרויקט שונות.

פתרונות מוצעים לשלב זה:

·         סורק הלייזר הידני להדמיה BLK2GO, קל משקל ומיועד לסריקה תוך כדי תנועה כך שניתן לסרוק את תוואי ותנאי האתר במהירות ובקלות.

·         עבור סריקת שטח גדול, סורק מוטס יוצר ענני נקודות 3D תוך כדי טיסה.

·         האפליקציה Leica Cyclone FIELD 360 מקשרת ישירות את אגירת הנתונים התלת-ממדיים בשטח עם סורק הלייזר Leica RTC360. שילוב זה מאפשר לכם להעריך במדויק את תוואי האתר באופן מיידי.

·         התוספים של Leica CloudWorx CAD מציעים למשתמשים את היכולת הייחודית לעבוד עם נתוני ריאליטי קאפצ'ר ישירות בתוך מערכת CAD לפי בחירה. כלים שונים ואוטומציה חכמה מאיצים יצירת ציור דו-ממדי ומשטחים תלת-ממדיים. CloudWorx הוא לעתים קרובות חלק מתהליך העבודה של הבנייה, והופך את נתוני הסריקה למודלים דיגיטליים של שטח. 

2.      עיבוד נתונים ותוכנית עבודה

טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר "לוכדת" במדויק את תנאי האתר ומספקת מערכי נתונים מקיפים שניתן לעבד באמצעות תוכנה מיוחדת. עיבוד נתונים זה מאפשר לאנשי מקצוע להפיק הערכות ותחזיות מדויקות. על ידי מינוף אלגוריתמים וטכניקות מידול מתקדמות, התוכנה יכולה לחלץ מידע חיוני מהנתונים שנמדדו, כגון כמויות חומרים ויחסים מרחביים. עם תובנות חשובות אלו, חברות בנייה יכולות לייצר הערכות מדויקות יותר, להפחית את הסיכון לחריגות תקציב ולשפר את תכנון הפרויקט.

פתרונות מוצעים לשלב זה:

·         לאחר סריקת אתר עם ה-RTC360, ניתן לייבא נתוני סריקה לתוך תוכנת Leica Cyclone REGISTER 360 PLUS להמשך עיבוד נוסף. תוך ניצול טכנולוגיית VIS - Visual Inertial System : קשירה אוטומטית של ה-, Cyclone REGISTER 360 PLUS סורק ה-RTC360 יציב אוטומטית את נתוני הפרויקט על קואורדינטות בעולם האמיתי וישלים רג'יסטרציה עם מינימום סיוע ידני מהמשתמש.

·         לאחר מכן, ניתן לייצא ענני נקודות ולהשתמש בהם בתוכנת-Leica Cyclone 3DR עבור היישומים הרבים שלה. בין אם זה חישובי נפח, בדיקת אנכיות, חילוץ אוטומטי של קרקע ליצירת TIN, יצירת דוחות חתך רוחב, או בדיקת טיב הבנייה לעומת העיצוב.

 

3.      שינוע והכנה

בשלב השינוע וההכנה, מודדים העובדים בבנייה מתמקדים במשאבי תכנון, חומרים וציוד הנדרשים לפרויקט. בעוד שטכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר עשויה שלא להיפרס באופן ישיר בשלב זה, הנתונים שנמדדו קודם לכן יכולים לייעל באופן משמעותי את תהליכי התכנון ולמטב אותם. מידע מדויק ועדכני באתר המתקבל מטכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר יכול לסייע בזיהוי אתגרים פוטנציאליים ולאפשר הקצאה יעילה של משאבים, ובכך לשפר את הפרודוקטיביות הכוללת של הפרויקט.

פתרונות מוצעים לשלב זה:

·         עבור פרויקטים הכוללים ספקים וקבלנים שונים, תוכנת Leica Cyclone ENTERPRISE היא פלטפורמת ניהול ושיתוף פעולה פשוטה ברמת הארגון. מופעלת על ידי טכנולוגיית JetStream מבית לייקה, ה-Cyclone ENTERPRISE מהווה מקור יחיד של אמינות המבטלת מקורות נתונים שונים ולעיתים משוכפלים, זה מאפשר תצוגת פרויקט משותפת, ובכך משפר את האיכות והפרודוקטיביות.

 

4.      מעקב אחר ההתקדמות והבטחת איכות

טכנולוגיית הריאליטי קאפצ'ר חיונית בשלב זה כיוון שהיא מסייעת במעקב אחר ההתקדמות, אבטחת איכות ותיעוד. הודות מדידת הנתונים בשלבי הבנייה השונים, ניתן לעקוב אחר התקדמות הפרויקט מול התכנון המקורי. על ידי השוואת התנאים כפי שנבנו לתכנון המתוכנן, ניתן לזהות אי התאמות או בעיות פוטנציאליות בשלב מוקדם, מה שמאפשר תיקון מיידי. בנוסף, הנתונים שנמדדו יכולים לשמש כתיעוד חזותי של התפתחות הפרויקט, להקל על תקשורת יעילה עם בעלי עניין והוכחת עבודה לחיוב מדויק, כגון ניטור עבודות עפר וחישוב נפחים יומיים. כל היכולות הללו ממזערות את הסיכונים לטעויות אנוש ונתונים לא מלאים תוך ניטור כל תנועה ליד אתרי בנייה ושיפור האיכות באמצעות הדמיה ואימות של העבודה, מה שמאפשר קבלת החלטות מושכלת ומהירה.

פתרונות מוצעים לשלב זה:

·         סורק הלייזר תלת מימד P50 אידאלי לסריקות בעלות פירוט גבוה ממרחק רב. זה ממקסם את היעילות ע"י סריקת מקומות בלתי נגישים ממיקום בטוח באתר. אפליקציית Cyclone FIELD 360 מקשרת את אגירת הנתונים התלת מימדיים בשטח עם סורק הלייזר ScanStation P50 ורישום נתונים סופי במשרד עם Cyclone REGISTER 360.

 

5.      הפעלה ותחזוקה

לאחר השלמת שלב הבנייה, טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר מיטיבה עם תעשיית הבנייה ע"י הטמעת מערכות ניטור ארוכות טווח, כגון חיישני IoT או סריקות יזומות במרווחים תקופתיים. כך חברות הבנייה יכולות להבטיח תיעוד דיגיטלי מלא של הפרויקט. על ידי אימוץ טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר לניטור ארוך טווח, אנשי מקצוע בתחום הבנייה יכולים לייעל את תוחלת החיים והקיימות של הפרויקטים שלהם.

פתרונות מוצעים לשלב זה:

·          סורק Leica Pegasus TRK700 Neo הוא פתרון מובייל מאפינג בעל למעלה ממיליון נקודות בשנייה. הוא חזק מספיק כדי לנסוע על משטחים לא אחידים כשהוא מותקן על גג הרכב, מה שהופך אותו לאידיאלי לניטור תנאי הכבישים באופן קבוע. ניתן למדוד מבלי לסגור כביש והוא מהיר בהרבה משיטות מסורתיות של מדידות ידניות במרווחים של חמישה או 10 מטרים.

טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר משנה את חוקי המשחק בתעשיית הבניה, היא שינתה את תהליכי המדידה המסורתיים וקיצרה את זמני הפרויקט. ממדידה מדויקת של תנאי האתר ועד לייעול התכנון, מעקב אחר ההתקדמות ואפשרות ניטור לטווח ארוך, טכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר מציעה יתרונות רבים לאורך שלבי הבנייה השונים.

על ידי אימוץ גישה חדשנית זו, מודדים יכולים לשפר את היעילות, לשפר את התקשורת, לצמצם שגיאות ולספק פרויקטים בזמן ובמסגרת התקציב. ככל שטכנולוגיית ריאליטי קאפצ'ר ממשיכה להתפתח, יותר ויותר חברות בנייה מבינות את הפוטנציאל שלה לעצב מחדש ולשפר את זרימות העבודה ותוצאות הפרויקט שלהן.

אנו מזמינים אתכם לדבר איתנו על טכנולוגיה זו וביחד נצא לדרך חדשה בא אתם עושים הרבה יותר בפחות זמן ומשאבים.

חזור >
bottom of page